Granat kulkowy

Granat kulkowy wypełniony jest dużą ilością gumowych kulek, które po detonacji rozrzucane są ze sporą siłą. Kulki nie przebijają skóry, ale silne uderzenie może spowodować silny ból i dezorientację. Choć zasadniczo zostały zaprojektowane do obezwładniania podejrzanych, granaty kulkowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, jeśli zostaną zdetonowane bardzo blisko ciała.

 

Gaz łzawiący

Po zdetonowaniu granat uwalnia chmurę malonitrylu chlorobenzylidenu, bardziej znanego pod skrótem 'CS' lub potocznym mianem 'gazu łzawiącego'. CS jest związkiem chemicznym, który działa drażniąco na oczy i błony śluzowe. Osoby znajdujące się pod jego wpływem odczuwają intensywne łzawienie i duszności, wskutek czego nie są w stanie stawiać skutecznego oporu.

 

 Granat błyskowo-hukowy

Granat błyskowo-hukowy służy do ogłuszania celów za pomocą oślepiającego błysku i głośnej detonacji. Wszyscy znajdujący się w zasięgu działania granatu zostają czasowo oślepieni i ogłuszeni, w związku z czym nie są w stanie stawiać oporu funkcjonariuszom.||Granaty tego typu nie rozrzucają odłamków przy detonacji, ale mogą być niebezpieczne, jeżeli wybuch nastąpi bardzo blisko ciała. Zalecana jest ostrożność.